#MyLondon

Oh My Cod, czyli ryba i frytki w UK

 

Postanowiłam umieścić nowy dział. Mieszkam w Londynie już kilka dobrych lat, prawie jedną czwartą mojego życia i zdecydowałam, że podzielę się moją znajomością tego miasta i brytyjskiej kultury. Będę tutaj publikowała jedno własne zdjęcie tygodniowo z opisem.

Fish and Chips czyli ryba w panierce lub cieście oraz frytki. Ryba to często dorsz lub łupacz. Podaje się to ze szczyptą soli i octem słodowym. Nie tylko popularne w UK, ale i w Irlandii, Australii, niektórych częściach USA, Kanady i w RPA. Dawniej, ze względu na ceny ryb, było tańszą opcją, teraz nieco droższa ( średnia cena w barze, zwanym take away, czy Fish and Chips, inaczej the chippie to min. 6-7 GBP; w pubach zazwyczaj  od 10 GBP). Dawniej tradycyjnie zawijano je w gazetę. Teraz ze względu na standardy higieniczne, w niektórych miejscach podaje się zawinięte w papier imitujący gazetę i biały po wewnętrznej stronie.

Oczywiście w każdym kraju danie to podaje się nieco inaczej, np. w UK to ryba w grubej, panierce z ciasta z grubymi, krojonymi w lokalu frytkami ( takie lubię najbardziej!), w USA natomiast bardziej popularne są cienkie frytki tzw. French fries.

Co ciekawe, smażona ryba została spopularyzowana w Wielkiej Brytanii przez Żydów. Pierwszy sklep Fish and Chips został otwarty w 1860 roku przez Josepha Malina i ryba była serwowana w stylu żydowskim.

Zazwyczaj podawane z dodatkami w postaci coleslaw’a i sosu tatarskiego. Także podaje się kawałek cytryny do wyciśnięcia na rybę. Inne dodatki to puree z groszku czyli mushy peas, korniszony, cebula czy jajka marynowane.

Lubię to danie, ale jadam niezwykle rzadko ze względu na kaloryczność. Na co dzień wybieram mniej kaloryczne wersje ryb, np. łososia z pieca z frytkami z frytkownicy beztłuszczowej plus warzywa gotowane na parze.

 

 

IMG_1656 (edytowany)

To jedno z najczęściej kupowanych dań na wynos w Wielkiej Brytanii. / zdj. własne

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s