Ciesz się i po prostu bądź!

Letnio, letnio. Gorąco w całej Europie. Szyny się wykrzywiają, asfalt topi. Korzystam z pogody i celebruję każdy dzień. Po pracy zimną kawą i lodami, wieczorem na balkonie z ukochanym. Wieczorami jest ciepło, ale przyjemniej. Urlop nadchodzi wielkimi krokami!

szczescie
Źródło: Shutterstock 

Dzisiaj najdłuższy dzień  roku. I jest też prawdziwie letni. Urodziny ukochanej osoby i piękne nieco wieczorową porą. I abyście tak nie zapomnieli o radości i byciu, umieszczam poniżej jak się cieszyć każdym dniem, żyć w milszym świecie i nie marudzić za bardzo.

Słodkie lenistwo

Leń się, po prostu. Nic w tym złego. Zawsze leżąc w bezruchu na łóżku i ciesząc się spokojem, myślę co by tu zrobić zaraz i za jeszcze dłuższą chwilę. Stop! Leż, odpoczywaj, kontempluj, usłysz swój oddech. Po prostu zastygnij, nie rób niczego. Po co? Każdy ma prawo do nic nie robienia. Poleż w wannie jak lubisz, posiedź w ogrodzie czy na balkonie. Powoli, bez pośpiechu. Daj sobie kilka minut ekstra.

Uśmiechaj się. Dużo!

Do siebie w lustrze, do ukochanej osoby, do nieznajomego na ulicy. Do współpracownika. Od rana do nocy. Ciężkie czasem, tak. Nie traktuj siebie też zbyt poważnie. Bądź radosny jak dziecko. Pora zacząć praktykować, i ja też.

Żyj tu i teraz

Nie zamartwiaj się, żyj chwilą. Nie myśl o przeszłości- to już było, przyszłości- nie jesteś jej w stanie przewidzieć. Najważniejsze jest tu i teraz. Celebruj każdą chwilę.

Nie porównuj się

Naprawdę zaniechanie porównywania się zdejmuje spory ciężar z serca. Każdy jest inny i indywidualny. Naprawdę każdy ma coś do zaoferowania, czego inni nie mają. Trzeba myśleć własnie w taki sposób. Jesteś/m wyjątkowy. Wiem o tym. Mam wiele do zaoferowania. Pokazuj sobie i innym swoją fajność. 

Mów NIE

Asertywność.. Och, taki duży problem z tym mamy. Nie potrafimy odmawiać, walczyć o swoje. Tak często. Jeśli ci z czymś źle i niewygodnie, odmów. Nie raniąc innych. Nie pozwalajmy wejść sobie na głowę.

Skupiaj się na każdej drobnej czynności

Jakiś czas temu zaczęłam doceniać powolne, świadome spożywanie posiłków. Oczywiście nie zawsze mi się udaje, ale o wiele częściej niż dawniej. Powiem szczerze, że nie lubię być szczególnie mocno zagadywana czasem jak coś jem. Lubię się skupić na teksturze, smaku, zapachu. Tak samo jest z innymi czynnościami- skup się na odpoczynku w słońcu, posłuchaj uważnie szumu morza. Poczuj smak pysznej kawy.

Doceniaj komplementy 

Dziękuj ładnie i z uśmiechem, zamiast czuć się zakłopotana. Unikaj krytyki siebie i innych. Nie warto, naprawdę. Ciężko nad tym czasem zapanować, wiem, ale można to wytrenować.

Dziękuj za każdy dzień

Każdy kolejny dostajesz w prezencie. Tak, nic nie jest pewne. Ciesz się każdym dniem, doceniaj czas. Celebruj każdą chwilę. To twój mały cud.

Używki- nie

Palenie, picie alkoholu, narkotyki, leki i spożywanie nadmiaru cukru- to nasze słabości. Niszczymy siebie na własne życzenie. Po co? Ogranicz albo najlpiej pozbądź się ich.

Wyluzuuj

Zaprzyjaźnij się sama z sobą, prowadź ze sobą wewnętrzny dialog każdego dnia- pytaj o to, co cię boli, co lubisz itp. Pośmiej się z siebie, zamiast brać wszystko na poważnie.

Pozytywne myśli

Myśl pozytywnie. Jak ci się w głowie pojawi negatywna myśl, zaraz ją zastąp inną, pozytywną. Nie daj się negatywnemu myśleniu! Ono tak bardzo ogranicza cieszenie się życiem.

Codziennie rób sobie SPA

W jakikolwiek sposób lubisz je robić- czy to robiąc bąbelkową kąpiel, czy kąpiel stóp, czy domowe manicure. Dbaj o siebie i swoje zdrowie psychiczne.

Mów miłe rzeczy

Każdego dnia pochwal kogoś za cokolwiek. Za ładną bluzkę, dobrze wykonaną pracę, zadbane włosy, piękną sukienkę. Miło słuchać takie rzeczy i także dobrze wpłyną na ciebie.

Pomagaj innym

Dobre uczynki bardzo mocno wpływają na twoje samopoczucie. Jakże dobrze się człowiek czuje jak będzie mógł pomóc innej osobie. Czy to poprzez wskazanie prawidłowej ulicy, czy pomoc z wniesieniem czegoś, czy udzielenie odpowiedniej informacji. Każdy czasem potrzebuje pomocy.

Pielęgnuj zainteresowania

Na co dzień rób to, co cię cieszy, zajmuje. Pisanie, czytanie, nauka czegoś nowego, robienie biżuterii, zwiedzanie, robienie zdjęć. Jest masa zainteresowań. Życie jest wtedy łatwiejsze i przyjemniejsze.

Rób to, co lubisz

Praca ci doskwiera? Zmień ją. Nie daj się stresowi, nieodpowiedniemu środowisku. Jestem dobrym przykładem takich zmian. Pracowałam kilka lat w miejscu, którego nie znosiłam. I tak długo wytrzymałam! Ale po krótkim okresie bezrobocia, wykonowaniu ciężkich, nieopłacalnych prac bałam się ryzykować dalej. Zostałam więc trzy lata w miejscu, które doskwierało mi prawie każdego dnia. W końcu byłam tak sfrustrowana, że powiedziałam- dość. Przygotowywałam się do tego, a na koniec wszystko postawiłam na jedną kartę. Opłaciło się! Jakiś czas później już miałam nową pracę i jaką fajną. Nie jest to praca moich marzeń, ale dzięki zmianom zyskałam: spokój ducha, bardziej ambitną i jednocześnie lżejszą pracę, lepsze warunki i lepsze pieniądze. Można!

Małe gesty na co dzień

Tak już mamy, że spotykając na swojej drodze osobę pozytywną, dostajemy zastrzyku energii. Natomiast każde niemiłe zachowanie potrafi nas lekko wyprowadzić z równowagi. Nawet jak tłumaczymy sobie, że ta osoba ma zły dzień. Powinniśmy ułatwiać sobie każdy dzień, przecież żyjemy na tej planecie razem. Dlatego tak bardzo poruszają i powodują uśmiech na mojej twarzy osoby, które wbrew wszystkiemu zachowują pogodę ducha. Przykłady? Pilot w samolocie, który opowiada dowcipy i mówi o pogodzie i geograficznych faktach o mijanym miejscu- miałam takiego, gdy wracałam z wakacji z jednej z ciepłych wysp w Europie. Zabawny, uprzejmy pan, a do tego pomaga to osobom, które za bardzo latania nie lubią. Kierowca pociągu w metrze- poranne witanie ludzi, miłe słowo na każdy dzień. Pan, który w sklepie podarował mi towar z dobrego serca, bo zabrakło mi parę groszy. Małe, ale znaczące gesty. Po czymś takim zdaję sobie sprawę, że naprawdę wielu ludzi na świecie ma dobre serce i obchodzą ich inni. Jest wiara i nadzieja.

Warto żyć, być miłym, ale nie na siłę, tak naturalnie. Wiem, że czasem to trudne. Jesteśmy tylko ludźmi. Mamy emocje, mamy różne doświadczenia życiowe. Ciężko opanować złość i strach. Znam to doskonale. Ale nawet drobne, małe gesty każdego dnia pomagają. Tobie i innym. Powinniśmy ułatwiać sobie i innym życie na co dzień, żeby ten świat był jakiś taki lepszy, łatwiejszy do życia.

 

 

2 odpowiedzi na “Ciesz się i po prostu bądź!”

  1. Piękny post! Idealnie w moim stylu ! Każdego dnia staram się kierować podobnymi metodami i uważam że jakby każdy chodź trochę starał się według tego żyć to wszystkim nam żyłoby się lepiej 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s