Dbaj o swoje serce, cz. 1: Nadciśnienie tętnicze

Akcja ” Zawał serce- miej świadomość”

Sprawy związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem są jednym z moich ulubionych tematów. A ponieważ pracuję w służbie zdrowia, tym bardziej mam okazję dowiedzieć się więcej o tym co mnie interesuje, poprzez branie udziału w różnych wykładach i wydarzeniach.

heart

Ostatnio miałam okazję wybrać się do jednego z największych londyńskich szpitali na akcję, która nazywała się ” Heart Failure Awarness”. Jest to bardzo ważna rzecz, bo jak wiadomo, to dzięki sprawnie działającemu sercu jesteśmy w stanie żyć.

Przy okazji zdałam sobie sprawę jak wielu ludzi jest włączonych w cały proces leczenia osób, które mają poważne problemy z sercem. To nie tylko lekarze, pielęgniarki i operatorzy różnych urządzeń, ale przecież i administratorzy, lekarze współpracujący, osoby, które zajmują się transportem krwi i implantów oraz także studenci, którzy odbywają staż. I wiele innych osób. Tak jak i w każdym innym przypadku.

O wysokim ciśnieniu

Zacznę od wysokiego ciśnienia. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że w ogóle je ma. Po prostu często nie daje ono żadnych objawów. Ale to własnie ono może doprowadzić do zawału serca czy wylewu. Natomiast mamy duży wpływ na to, żeby obniżyć nasze ciśnienie. I tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia powyższych. Można wdrożyć w życie metodę  ” 10 minut dziennie aby zmienić swoje życie”.

Zacznę od tego, co to jest właściwie wysokie ciśnienie. Jak wiemy, nasze serce jest mięśniem, który pompuje krew do całego ciała. Ciśnienie oznacza jak mocno twoja krew jest wypchana przez tętnice. Czyli wysokie ciśnienie (inaczej hipertensja)  to nic innego, jak zbyt wysokie ciśnienie krwi przez cały czas. Czasem tętnice mogą być blokowane ( jeśli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi) i w ten sposób nie są w stanie dostarczyć całej ilości tlenu do serca i mózgu. To może doprowadzić do wylewu ( mniej tlenu idzie do mózgu) lub zawału. W ten sposób wysokie ciśnienie krwi to po prostu dodatkowe ciśnienie kładzione na ściany tętnic, żeby dostarczyć większą ilość krwi. To może zniszczyć ścianki i tętnice mogą zostać zapchane. To oznacza większe ryzyko zawału lub wylewu. Wysokie ciśnienie może też z czasem spowodować powiększenie serca. Tym sposobem nie będzie ono w stanie wypompować wystarczającej ilości krwi. To może doprowadzić do niewydolności serca.

Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia. Dorosły człowiek powinien mieć ciśnienie poniżej 140/90 mmHg. Gdzie 140 oznacza gdy ciśnienie jest na najwyższym poziomie ( skurcz serca) natomiast 90 oznacza ciśnienie krwi po rozkurczeniu serca. Oczywiście to, że jednego dnia mamy np. 160/110 nie oznacza od razu, że mamy wysokie ciśnienie, bo różne sytuacje mogą wzrost ciśnienia powodować. Natomiast trzeba to później monitorować. Jeśli masz problem z sercem albo naczyniami krwionośnymi tj. choroba wieńcowa serca, cukrzycę czy chorobę nerek, twoje ciśnienie powinno być poniżej 130/80 mmHg.

Objawy wysokiego ciśnienia

Czy są jakieś szczególne objawy nadciśnienia. Problem w tym, że rzadko one występują, stąd wielu ludzi do pewnego momentu nawet nie wie, że ma wysokie ciśnienie krwi. Często dowiadują się tego przy badaniu. Czasami jednak można mieć następujące objawy: niewyraźne lub podwójne widzenie, krwawienie z nosa, duszności lub długotrwałe bóle głowy. Jeśli masz któreś z powyższych objawów, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza.

Mimo, że często może zdarzyć się, że przyczyna nadciśnienia jest nieznana, kilka czynników może je spowodować. Mogą to być: nadwaga, za dużo spożywanej soli, mała aktywność fizyczna, duże spożycie alkoholu oraz bliska osoba, która także ma nadciśnienie.

W jaki sposób można obniżyć twoje wysokie ciśnienie krwi:

  • jedz dużo warzyw i owoców ( z owocami jednak też trzeba uważać, bo mają cukier) oraz potraw z niskim poziomem tłuszczów nasyconych i soli,
  • pij mniej alkoholu,
  • ruszaj się minimum 150 minut na tydzień. Aktywności te powinny powodować, że robi ci się cieplej, oddychasz ciężej i twoje serce bije szybciej niż zwykle.
  • nie pal tytoniu- może zatykać żyły.

Jeśli masz wysokie ciśnienie i powyższe zmiany nie dają skutku, prawdopodobnie będziesz musiał otrzymać lekarstwa na receptę od swojego lekarza. To pomoże kontrolować ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru. Ponieważ często nie masz objawów występowania nadciśnienia, łatwo możesz zapomnieć o wzięciu tabletki. Wtedy najlepiej opracować jakąś metodę działającą dla nas, np. przypomnienie w telefonie, specjalne opakowanie itp. Spożywanie lekarstw dalej nie zwalnia cię od zmiany trybu życia na lepszy.

10 minut dziennie aby zmienić twoje życie

10 minut dziennie polega na tym, że każdego dnia przez tydzień poświęcisz 10 minut, aby sprawdzić, w którym obszarze twojego życia potrzebujesz zmian, aby zmniejszyć ciśnienie krwi. Dzięki temu bierzesz kontrolę w swoje ręce. Wprowadzenie nawet małej zmiany każdego dnia może pomóc zachować twoje serce w dobrej kondycji i zmienić twoje życie. Przykładowa tabela poniżej.

tablea-001
10 minut dziennie. 
Do napisania tego posta wykorzystałam częściowo materiały British Heart Fundation ” High Blood Pressure”.

 

 

 

 

 

Jedna odpowiedź na “Dbaj o swoje serce, cz. 1: Nadciśnienie tętnicze”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s