Nowe słowa: lagom i ikigai

Mówi się, że lagom to nowe „hygge” tego roku, natomiast ikigai to radość życia po japońsku. Pamiętacie hygge? To po prostu tworzenie przytulnego nastroju- o, żeby było miło, swojsko, ciepło. Teraz pojawiają się nowe trendy i pewnie niedługo zobaczymy dodatkowe działy w sklepach o tych samych nazwach.

ikigai
Ikigai czyli powód, żeby być; coś, co sprawia, że chcesz wstać z łóżka każdego dnia. 

Słowo Lagom pochodzi ze Szwecji i oznacza tyle co ” umiar; nie za dużo, nie za mało”. Może to się odnosić do przedmiotów, którymi się otaczamy, czyli ograniczanie zakupów, kupowanie tylko tego, co potrzebne. Albo do zdrowia- wszystkiego po trochu. Powiemy też o pogodzie, że jest lagom gdy nie jest za ciepło, ani za zimno. Jest to też taki minimalizm w postępowaniu i posiadaniu po prostu. A co do lagom emocjonalnego? Można trochę pokrzyczeć, ale nie za dużo ;-)? No to czekamy na produkty lagom. Mi się własnie przydadzą te pomagające w wyważaniu emocji. Swoją drogą, praktykowanie tego jest jak najbardziej fajne. Potrzebujemy umiaru, we wszystkim. A wiecie, że swoją drogą Szwedzi podobno lubią przeciętność, nie wyróżnianie się z tłumu? Lubią harmonię. To przecież oni po raz pierwszy wprowadzili 6- godzinny dzień pracy.

Drugie słowo, Ikigai, pochodzi z języka japońskiego i oznacza ” pasję, jakiś życiowy cel”. Bycie stale zajętym. Wiadomym jest, że wielu Japończyków dożywa długiego wieku i to nie tylko dzięki odpowiedniej diecie, dobrych stosunków z innymi, aktywności fizycznej, ale dlatego, że mają po co wstawać każdego dnia. Świetnie jest mieć pasję w życiu i budzić się z celem każdego dnia. Chyba każdemu z nas by się to przydało. Codziennie wyskakiwać z łóżka z okrzykiem: ” Hurra! Nowy, ekscytujący dzień!”. Mimo wszystko, należy dziękować każdego dnia, że się żyje i być za to wdzięcznym. Komuś lub czemuś, w co się wierzy.

lagom
Lagom, czyli co za dużo to niezdrowo. 

 

Więcej:

  • H. Garcia, F. Miralles, Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia.
  • Lola A. Akerstrom, Lagom. The Swedish secret of living well. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s