Jak być dobrym sąsiadem? 5 sposobów.

Dzisiaj temat na czasie, jako że ostatnio się przeprowadziliśmy do nowego, przemiłego mieszkania, stąd ta przerwa w pisaniu. Byliśmy ostatnio padnięci po kilku dniach intensywnej pracy przy ogarnianiu mieszkanka, ale już można zająć się innymi sprawami. Póki co- ostatnia na razie szafka zbudowana.

Przyszło mi na myśl, że fajnie by było napisać o współżyciu z sąsiadami. A z tym, jak wiadomo, bywa różnie. Miałam to szczęście, że nigdy nie miałam problemów z sąsiadami, ostatnio mieszkałam w cichym domu. Słyszałam jednak opowieści wywołujące ciarki na plecach. Od głośnych sąsiadów, poprzez bardzo ciekawskich, kończąc nawet na sąsiadach, którzy potrafią cię napaść, bo po kilku upomnieniach zadzwoniłeś na policję. To są ekstremalne historie, ale niestety się zdarzają. Mam znajomych, którzy mieli takich sąsiadów, że przebywanie w domu było dla nich niezłym stresem i zmorą. I woleli zostać dłużej zostać w pracy, niż wrócić do swojego własnego domu. Na szczęście już tam nie mieszkają. Są też sytuacje, że tak bardzo się zakolegujesz z sąsiadem, że będziesz w stanie zrobić nawet coś wbrew sobie,bo głupio ci będzie odmówić. Nie polecane. Oczywiście najlepsza jest harmonia- jak we wszystkim. Mieć dobre stosunki, ale nie dać sobie wejść na głowę. Zamierzamy wkrótce wybrać się, tutejszym zwyczajem, przedstawić się sąsiadom zza ściany. Jednych już poznaliśmy.

  1. Spróbuj zrozumieć punkt widzenia sąsiada– każdy jest inny, każdy pochodzi z innej kultury i ma inny rodzaj myślenia. Jeśli chodzi o współżycie z ludźmi, tutaj zawsze kłania się zrozumienie i empatia. Bycie w skórze drugiej osoby. Ciężka rzecz do wykonania, ale możliwa. Zastanów się, dlaczego dana osoba zachowuję się w ten sposób, co to powoduje. Dlaczego wykleja drzwi kwiatkami? Może jest ich fanem/ fanką?  Dlaczego to nas irytuje?
  2. Akceptuj różnice– niech te kwiaty na drzwiach staną się symbolem tolerancji. Tego, że każdy jest inny, ma inne upodobania i zwyczaje. Ucz się bycia elastycznym i wyrozumiałym. Pomyśl o tym, że każdy jest inny i ma do tego prawo.
  3. Porozmawiaj ze swoją „stroną cienia”– to taka strona, którą ma każdy z nas. Strona lęków i obaw, które przerzucamy na innych, bo boimy się z nimi skonfrontować. To, czego się boimy i nie lubimy u siebie, nie podoba nam się u innych. Może właśnie ta inność u sąsiadów nam się podoba, ale boimy się do tego przyznać. Może dlatego powinieneś się odważyć na wyrażenie siebie i czerpać z pomysłów innych inspirację.
  4. Znajdź przyjazny dystans– rozróżniaj przyjazne podejście do innych od przyjaźni. Nie każdy chce się przyjaźnić ze swoim sąsiadem, ale można taktować go z szacunkiem i w przyjazny sposób. Ale na pewien dystans. Jeśli nie masz ochoty na spoufalanie się, niekończące się rozmowy, spotykając sąsiada, powiedz miłe ” Dzień dobry, jak się masz?” ciągle idąc. Nie sposób jemu/ jej nie będzie odpowiedzieć, gdy tak miło ją czy jego zaczepisz. A jednocześnie dalej będziesz iść w swoim kierunku.
  5. Naucz się mówić NIE– czyli bycie asertywnym się znów kłania. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby co tydzień spędzać czas z sąsiadami na grillu albo łowieniu ryb, od początku im to zakomunikuj. Ucz się mówić „nie”. Większość problemów z sąsiadami jest do rozwiązania, bo są to zwykle problemy niskiej rangi. I stanowczą, asertywną i przyjazną rozmową można z sąsiadem dużo zdziałać.

Naprawdę większość z nas jest naprawdę dobrymi sąsiadami. I, o ile nie masz sąsiadów, co imprezują co tydzień i żadna rozmowa nie pomaga albo takich, co zrobili z domu metę dealerów, to większość można załatwić przez rozmowę i  odpowiednie nastawienie. Czasem, jak się mieszka koło fajnych ludzi, którzy jednak mają jakiś zwyczaj ( a kto go nie ma!), którego nie lubimy a nie robią tym nikomu krzywdy, może po prostu warto się tylko uśmiechnąć i wzruszyć ramionami. I dziękować za to, że trafili nam się całkiem fajni ludzie za ścianą.

Życzę Wam dobrych stosunków międzysąsiedzkich. Póki co, u nas na razie cisza i spokój. I mam nadzieję, że tak będzie :-).

 

Źródło: https://www.psychologies.co.uk/five-ways-be-good-neighbour

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 odpowiedzi na “Jak być dobrym sąsiadem? 5 sposobów.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s