Współczesne rodzicielstwo

Kiedy facet ciężko pracuje, robi karierę i ma rodzinę, to nikt nie zarzuci mu, że jest złym mężem czy ojcem. Kobieta automatycznie jest złą matką. Na pewno coś tracę ( w relacjach z dziećmi). Ale to coś zyskuje mój partner.

Maria Sadowska

Powyższe zdanie zainspirowało mnie do napisania na temat partnerstwa w związku. Wywiad jest bardzo mądry i inspirujący. To takie prawdziwe, co mówi Maria. Swoją drogą, w styczniu wchodzi do kin jej nowy film, Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Nie mogę się doczekać premiery.

Nie jestem matką i nie wiem, czy będę. Mówię o tym otwarcie. Nie interesuje mnie fakt, że mam ponad 30 lat, że kobieta musi czy powinna w pewnym wieku (niczego nie musi!). Na każdego przyjdzie czas albo i nie. Twój własny wybór. Ale każdy temat dotyczący relacji międzyludzkich mnie bardzo interesuje.

Dobrze, że czasy się zmieniają. Bardzo lubię ideę partnerskiego związku. I nie tylko, gdy ma się dzieci. Partnerzy powinni dzielić się obowiązkami. Praca, gotowanie, sprzątanie domu. A jeśli jedna osoba nie chce/ nie lubi gotować czy sprzątać- o.k. Niech pomoże w innej dziedzinie. Zawsze się coś znajdzie.

tata
Tata w domu, to tak samo ważne. 

Pamiętam opowieści babci o wychowaniu, słowa matek i ciotek. I moje osobiste obserwacje. To sławne ” Zobaczysz, jak będziesz miała własną rodzinę”. I co? Nie potrafiłabym żyć z facetem, który by żądał ode mnie ugotowania mu, podstawienia pod nos, prania i ogólnie usługiwania. Albo takiego, co w temacie pracy się nie umie ogarnąć. Na szczęście trafił mi się ktoś, kto umie dobrze o siebie zadbać. I o resztę.

To samo z posiadaniem dzieci. Nie wyobrażam sobie urodzić i poświęcić całego mojego czasu dla dziecka. A partner przyjdzie z pracy, zje, odpocznie i pójdzie spać. Nie pozwoliłabym na to. Dla własnego zdrowia potrzebny jest czas dla siebie. Poza domem potrzebujemy rozrywki, nauki, pracy, podróży itp.

Wydaje mi się też, że wiele kobiet świadomie zgarnia wszystko dla siebie gdy są matkami. Nie lubią dopuszczać faceta do dziecka. Myślą, że są we wszystkim lepsze. A okazuje się, że nie. Faceci potrafią się świetnie sprawdzić w roli ojca. Myślę, że nawet pod wieloma względami potrafią być delikatniejsi i bardziej solidni. Tylko się im czasem nie pozwala. Albo nie próbują. Ale oczywiście jest część taka, która uważa, że kobieta powinna  siedzieć w domu i wychowywać dzieci. Dlaczego? Przecież to ich wspólny obowiązek.

Bardzo lubię takie nowoczesne, rozsądne kobiety. Które nie zachowują się jak ” Matki Polki” czy „matki-kwoki”. Nie widzą świata poza dzieckiem i nie mają innego tematu poza nim. Wtedy uciekam gdzie pieprz rośnie. Inne za to potrafią być opiekuńcze, kochające a jednocześnie nowoczesne. Nie myślą tylko o dzieciach, ale i o sobie. Wyglądać pięknie, wyjść z kimś na kawę, spotkanie i rozwijać się. A w tym czasie mężczyzna przejmuje pałeczkę.

Kobiety i mężczyźni powinni dzielić swoje obowiązki po równo. Dlaczego nie? W końcu oboje zazwyczaj pracują, zrobili te dzieci, mają ręce, nogi i rozum. Poza ty matka jak siedzi w domu z dziećmi, to też tak naprawdę ciężko pracuje. Wiem, jak to wygląda. Byłam nianią przez kilka lat. Przywieźć, zawieźć, nakarmić, pomóc w odrobieniu lekcji, wykleić piękne laurki, pocieszyć, porozmawiać, pobiegać za piłką. I tak przez 8 h przynajmniej. Zmęczenie, ale i duma, że dobrze wykonałaś swoją robotę. A bycie rodzicem to dodatkowo zmartwienia, wydatki i bycie z dzieckiem 24 godziny na dobę. Powinni oboje je wychować. Żeby dziecko rosło zdrowe na umyśle, czuło się kochane i zauważane przez dwoje rodziców. Gdy nie ma jednego z nich, dziecku czegoś brakuje w życiu.

Wydaje mi się, że wszystko jest do zrobienia. Tylko do tanga trzeba dwojga. Coraz częściej na urlop wychowawczy idą ojcowie. Co też jest fajne. I wielu facetów uwielbia tę nową rolę. Odnajdują się w niej świetnie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s