Życie z autyzmem

Wczoraj byłam na ciekawym wykładzie dotyczącym autyzmu. Bardzo lubię się uczyć nowych rzeczy. Praca w angielskiej służbie zdrowia bardzo mi się przydaje, bo lubię rozwijać swoją wiedzę na tematy zdrowia, psychologii, chorób i diety. Wykład ten, prowadzony przez sympatyczną i elokwentna panią z The National Autistic Society, okazał się jednym z ciekawszych, na których byłam do tej pory w ramach nauki podczas pracy.

Autyzm to nie choroba, to coś, z czym się rodzisz i musisz żyć całe życie. W UK jest około 700,000 ludzi z autyzmem. Najczęściej są to mężczyźni, proporcje 5:1. Ciekawostką jest to, że mężczyźni są częściej diagnozowani bo dziewczynki z autyzmem się szybciej rozwijają i nie widać po nich tego tak szybko. A po drugie, potrafią się z tym kryć przez wiele lat. Dopiero wnikliwe obserwowanie, wizyta u terapeutów, pediatrów i psychologów pozwoli na postawienie diagnozy. Czasem kobiety z autyzmem same rozpoznają u siebie tę przypadłość.

autyzm-fot-obywatelska-fundacja-pomocy-dzeciom-w-w-wie
Fot. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom W Warszawie

Schorzenie nazywa się na wiele sposobów. Autystyczni ludzie preferują różne nazwy. Chorobę nazywa się syndromem Asperger’a, autyzm klasyczny, zaburzenie spektrum autyzmu itp. Są jego różne odmiany np. schizofreniczny czy wczesnodziecięcy.

Objawy są bardzo różne. Nie ma drugiego takiego samego przypadku osoby z autyzmem. Jedni mogą mieć nadwrażliwość na dotyk, na światło i odgłosy. Inni mogą nie lubić przebywać w dużym gronie. Dla innych nauka w szkole może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Wielu prowadzi dość normalne życie, mieszkają sami, mają różne zdolności, tylko mogą radzić sobie gorzej np. z ogarnianiem mieszkania. Nie są to ludzie mniej inteligentni, po prostu inaczej odczuwają świat. Generalnie, większość lubi rutynę. Nie lubią zmian, zaskoczenia. Nie rozumieją też często żartów, sarkazmu i przenośni.

Nie ma leczenia dla osób z autyzmem, ale można nauczyć się z nimi żyć i pomóc im przystosować się do świata. Chociaż często są to osoby słodkie,  bywają też bardzo trudne. Trzeba wiedzieć, jak do nich podejść. Uczyć, ale nie zmuszać. Respektować ich przestrzeń i upodobania. Powoli wyciągać z nich to, co najlepsze. Otwierać nie za szybko na świat, jeśli się boją wychodzić z domu. Bo oni nie lubią zmian, ale wprowadzane powoli będą akceptowane. Niektórzy są całkiem samodzielni ale np. mogą nie lubić spotkań twarzą w twarz i tzw. rozmów o pogodzie. To może ich skutecznie zbić z tropu. Osoby z autyzmem, z racji tego, że często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, mogą np. wybiec nagle na ulicę. A ponieważ często wyglądają zupełnie ” normalnie”, zareagujemy z wiadomą złością

Postępowanie z takimi ludźmi to przede wszystkim cierpliwość i zrozumienie. Ciągłe edukowanie siebie i innych w rodzinie. Otwartość i tolerancja. Poznawanie swojego dziecka. Każdy człowiek z autyzmem ma inne potrzeby i zdolności, więc praca z nimi wygląda inaczej w każdym przypadku. Ważne są jednostajność i rutyna np. spożywanie posiłków o tej samej porze każdego dnia czy kąpiele. Dzieci szybko wpadają w gniew albo odczuwają silne lęki. Dlatego jednostajność jest ważna, żeby to zminimalizować.

Jest to temat ciekawy i rozległy. Żeby dowiedzieć się więcej, możesz zajrzeć tutaj autyzm lub na stronę angielską The National Autistic Society.

Chętnie poczytam o Waszym doświadczeniu :-).

2 odpowiedzi na “Życie z autyzmem”

    1. Witaj Katarzyno,
      Dziekuję za komentarz. Każda opinia jest bardzo cenna :-). Faktycznie, nie napisałam o tym, chociaż także o tym mówiono. Wciąż, podobno jak w przypadku wielu chorób czy schorzeń, jego przyczyny są niejasne. Prawdopodobnie genetycznie uwarunkowane lub/i spowodowane przez czynniki środowiskowe. Często ktoś z rodziny był lub posiada autyzm. Natomiast nie jest to spowodowane wychowaniem lub warunkami socjalnymi.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s