Nie daj się świątecznej presji

stres
Nie musi tak być 🙂 Fot. Shutterstock

 

Święta powinny być miłe i przyjemne dla każdego. Nie jedną wielką nerwówką i gonitwą, żeby dogodzić innym i wypaść idealnie.

Pełen harmonogram, sprostanie ogromnym oczekiwaniom, ciągłe stanie w kuchni i opanowanie nerwów innych może zepsuć każde święta. Każdy chce wypaść jak najlepiej i czuje ogromną presję. W sumie po co? Może tak mówię, bo nie mam osobiście tego problemu. Nie mam własnej rodziny, święta zazwyczaj spędzamy ze znajomymi, a raz na kilka lat odwiedzamy naszych rodziców i rodzeństwo w Polsce. Wtedy może odczuwam lekkie napięcie, ale raczej nie swoje. Tutaj przebiega to całkiem inaczej. Odwiedzamy znajomych, przygotowujemy dobry obiad, deser i drinki dla siebie i cieszymy się sobą oraz czasem wolnym od pracy. Myślę, że moje święta jednak nie byłyby takie stresujące, dlatego, że ja do wielu spraw już mam inne podejście, mniej tradycyjne. A i mój ukochany jest dobrym kucharzem.

Jednak wielu ludzi w grudniu jest jeszcze bardziej zestresowanych i nerwowych niż zwykle. Większość z nas ogólnie słabo radzi sobie ze stresem. Często dlatego, że na co dzień nie próbujemy napięcia rozładować no i nie ćwiczymy jak go efektywnie opanować.

Poniżej przydatne wskazówki jak radzić sobie ze świąteczną gorączką.

  1. Zapomnij o byciu perfekcjonistą. Coś takiego nie istnieje. Cały dzień nie będzie idealny no i ludzie nie są perfekcyjni. Myśl o tym, żeby być wystarczająco dobrym podczas tych wyjątkowych dni. Nie trać niepotrzebnie energii na stworzenie idealnego dnia dla innych, niech oni też zdecydują o tym, co chcą robić.
  2. Zaplanuj z partnerem, co będziecie robić. Każdy ma inne zwyczaje. Ty możesz lubić spędzać święta będąc bardziej aktywna, a on po prostu odpoczywać. Porozmawiaj z nim z dużym wyprzedzeniem, co będziecie robić i jakie macie tradycje. I wybierz kilka swoich ulubionych aktywności, podobnie on. I kilka nowych, które zrobicie wspólnie.
  3. Sporządź elastyczną listę obowiązków. Nie trzymaj się każdego punktu z dokładnością, ale zmieniaj ją i bądź elastyczny. Modyfikuj, gdy trzeba. Nie da się wszystkiego zrobić, a i zawsze coś dochodzi do listy.
  4. Spróbuj czegoś nowego. Bądź kreatywny. Niech święta nie będą takie same co roku. Może odwiedzić urocze miasteczko, które znajduje się niedaleko? Albo długi spacer. Czy nowa gra wymyślona przez ciebie po obiedzie. A może dobry uczynek? My kiedyś poszliśmy w Wigilię do pubu i na spacer. Ot, coś nowego.
  5. Czasem powiedz „Nie”. Asertywność, wielu z nas ma z tym problem. Ja też. Jeśli jesteś typem człowieka, który nie lubi zbyt wielu bodźców i spotkań, za duża ich ilość cię po prostu przytłacza, daj innym o tym znać. Nie musisz brać udziału w każdym przyjęciu i zabawie. Wybierz najważniejsze dla ciebie wydarzenia i trzymaj się tego. Ważne jest spędzenie czasu z rodziną, ale trzeba być też szczerym. Zwłaszcza, jeśli posiadasz lęk społeczny. To ważne dla twojego zdrowia.
  6. Znajdź cichy kąt dla siebie. Jeśli czujesz napięcie przy stole, albo ktoś zaczyna dyskutować na tematy, których nie chcesz poruszać- znajdź w domu przestrzeń tylko dla siebie. I posiedź sobie np. na krześle odpoczywając i oddychając głęboko. Osobiście, nie lubię tematów politycznych i nie interesują mnie one, więc jak zaczyna się robić gorąco z powodu różnicy zdań, po prostu idę sobie pobyć jakiś czas w drugim pokoju. Zwłaszcza, że nie jestem przyzwyczajona do domu pełnych ludzi ostatnio i też potrzebuję chwili dla siebie.

Grunt to spędzić święta przyjemnie i rodzinnie. Cieszyć się sobą i tym, że wciąż spotykamy się razem. Nawet jeśli nie lubisz świąt, całego tego klimatu i nie jesteś wielbicielem dekorowania, ciesz się chwilą z innymi. Nie każdy ma taką możliwość.

Jeśli wszystko zawiedzie, pomyśl o tym, że za jakiś czas to minie. Gdy wszystkie emocje opadną i zrobi się cicho i pusto. Wszystko wróci do normy. I będzie znów tak normalnie.

A jak Wy panujecie nad świąteczną gorączką? Czy w ogóle czujecie tai stres? Czy jest bardziej na luzie? Dajcie znać w komentarzach.

* Post opracowany częściowo na podstawie artykułu w angielskim wydaniu magazynu sieci Tesco.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s