Glossophobia i jej opanowanie

Glossophobia, czyli inaczej strach przed wystąpieniami publicznymi to ciekawy temat z punktu psychologicznego. Można powiedzieć, że większość ludzi jej doświadcza w pewnym momencie swojego życia. Nawet ludzie, którzy w naszych oczach wyglądają na pewnych siebie.

Przyczyny są różne, ale chyba najbardziej znana to niska samoocena. To właśnie przez nią wielu rzeczy w życiu nie osiągamy. Inne przyczyny to traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, no i… zbyt częste unikanie przemówień. Jak wiadomo, jeśli unikamy czegoś, czego najbardziej się boimy, powoduje to jeszcze większy strach.

glossophobia1
Czy ten mikrofon cię przeraża? źródło: Sean Warren/ Getty Images

Jest szereg porad, jak ją przezwyciężyć. Oczywiście w skrajnych przypadkach trzeba szukać pomocy u specjalisty. Zaleci on psychoterapię i, jeśli będzie to już naprawdę konieczne, przepisze odpowiednie leki. Ale w niezaawansowanym stadium warto ją samemu przezwyciężać.

Poniżej zebrałam najbardziej efektywne wskazówki do radzenia sobie ze strachem przed wystąpieniami publicznymi.

 1. Świetne przygotowanie do prezentacji/ wykładu- świetne przygotowanie powoduje dokładnie w każdej dziedzinie życia, że czujemy się bardziej pewni siebie. Brak wiedzy i wiary we własne umiejętności wywołuje nerwowość i  obniża samoocenę. Wiadomo, samo przygotowanie nie spowoduje, że przestaniemy się denerwować i wszystko stanie się łatwe, ale jednak bardzo pomoże.
 2. Nie ucz się na pamięć- wystarczy, że z głowy wyleci ci jedno słowo, a może to spowodować, że poczujesz się zagubiony. Albo tak się zdenerwujesz, że zapomnisz całkiem, o czym mówiłeś. Ważne, by wiedzieć o czym chcesz mówić krok po kroku.
 3. Przygotuj się na zadawanie pytań- pomyśl, o co mogą cię zapytać. Przygotuj potencjalne pytania i odpowiedzi.
 4. Sprawdź, kim będą ludzie, którzy przyjdą na twoje wystąpienie- ważne, bo wtedy możesz się do nich dopasować. Czy będą to eksperci w twojej dziedzinie,  czy ludzie, którzy wiedzą niewiele na dany temat. To pomoże ci odpowiednio się ukierunkować. Jednk zawsze powinieneś wiedzieć trochę więcej, niż twoja publiczność.
 5. Praktykuj przed wystąpieniem- czy to przed lustrem, czy nagrywając się, czy nawet przed ukochaną osobą, przyjacielem. Ćwicz dopóki, dopóty poczujesz, ze opanowałeś materiał  i czujesz się ze swoją wiedzą komfortowo.
 6. Ubierz się wygodnie- i odpowiednio do okazji. Wygodny, nie wpinający się ubiór to podstawa. Powinieneś wyglądać czysto i schludnie.
 7. Nie mów ludziom, jaki jesteś zdenerowany- to nie pomoże, wręcz spotęguje twój strach.
 8. Kursy z wystąpień publicznych- lubię kursy, to świetna sprawa. Jeśli jest świetny nauczyciel, zawsze będzie to przyjemność i ciekawe doświadczenie. Wyniesiesz wiele nowej wiedzy i nowe umiejętności. Swego czasu byłam zapisana na jeden taki kurs. Był niezwykle ciekawy i na koniec trzeba było wystąpić ze swoją prezentacją przed kamerą. Nie było to takie straszne!
 9. Przed wystąpieniem stosuj techniki relaksacyjne i słuchaj muzyki-  zawsze zminimalizuje strach. Głębokie wdechy, słuchanie pozytywnej muzyki na pewno pomogą. Myśl o czymś przyjemnym.
 10. Afirmacje- w ciągu dnia powtarzaj coś w sylu: ” Dam radę, pójdzie mi świetnie”, ” Świetnie się przygotwałem i nie mam się o co martwić”. Nastaw się pozytywnie, przecież ćwiczyłeś to przez wiele dni.
 11. Wyobraź sobie publiczność w bieliźnie- słyszałam o różnych tego wersjach. Można sobie wyobrażać dowolnie- że mówisz do dzieci, że publiczność to tylko ludziki w kapeluszach itp. Najważniejsze jest to, że to są tacy ludzie jak ty. Też się denerwują przed wystąpieniami i przyszli tutaj, żeby ciebie posluchać.
 12. Podczas przemówienia pij wodę- od mówienia każdemu robi się sucho w ustach. Dlatego trzeba się regularnie nawadniać. Głos też nie będzie zbyt chropowaty.
 13. Znajdź kilka przyjaznych twarzy – w różnych częściach sali. I od czasu do czasu utrzymuj z nimi kontakt wzrokowy.
 14. Wspieraj się wizualną pomocą- slajdy, zdjęcia, to odciągnie na chwilę uwagę z twojej twarzy. Nie czytaj bezpośrednio z nich, one mają tylko pomagać ci w przekazaniu wiedzy.
 15. Mów wolno i wyraźnie- tym sposobem się nie zatniesz, będziesz miał czas do namysłu.

Jest wiele technik, które pomagają w opanowani strachu przed publicznymi wystąpieniami. Na pewno najpierw trzeba pracować nad swoją samooceną. Jeśli będzie ona wyższa, to ułatwi w praktykowaniu kolejnych kroków. Jeśli jednak nie radzimy sobie kompletnie z opanowaniem strachu, powinniśmy zwrócić się do kogoś, kto nam w tym pomoże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s