O magii i dorastaniu

Ostatnio wróciły do mnie wspomnienia z dzieciństwa. Wakacje, szkoła, zabawy z dzieciakami. Zapach piernika i mandarynek podczas świąt, wyprawy z dziadkami, pyszne obiady u babci. Spacery z wózkiem i lalką jesienią, gdy złote liście wirowały w powietrzu,  a na drzewach rumieniła się czerwona jarzębina. To były piękne czasy. W mojej pamięci są głównie przyjemne wspomnienia. Mimo, że często pamięta się to najgorsze. Tyle, że dzieci dodatkowo widzą magię.

A teraz jest dorosłość. I odnoszę wrażenie, że większość z nas na co dzień po prostu… Szarpie się z życiem. Problemy dorosłości dotyczące zdrowia, pracy, finansów, przyszłości itp. biorą górę. Pogoń, strach i niekończące zamartwianie się. Często wspomagamy się pomocą specjalistów i poradników.

swiat-oczami-dziecka
Świat widziany oczami dziecka jest bardziej kolorowy.

A dzieci po prostu są, żyją według swojej własnej wizji. Cieszą się wszystkim. Ale to pewnie dlatego, że rodzą się z czystą kartą. Nie mają złych doświadczeń i nie myślą jeszcze o robieniu kariery. Także nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że jest coś takiego jak śmierć. Nawet, jeśli im to tłumaczymy. Mają takie ogólne pojęcie. Ale one myślą, że ich przecież to nie dotyczy.

Są też jednak szczęśliwi dorośli, którzy mimo jakichś przeszkód, potrafią cieszyć się każdą chwilą i nawet są w stanie uwierzyć w św. Mikołaja ;-). Wspaniale widzieć takich ludzi. Potrafią dostrzegać niewątpliwe uroki i zalety bycia na Ziemi.

Mimo wszystko życie jest piękne i warto je przeżyć najlepiej jak się da. Czasem jednak uwierzyć w skrzata w lesie i zaczarowany ołówek. Cieszyć się śniegiem, czasem spędzanym z rodziną. Wykonać dobry uczynek. I dbać o siebie. Uczmy się znów żyć radośnie. Jak za dawnych, beztroskich czasów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s