O zmianach

Ostatnio czytałam niedługą, ale inspirującą książkę założyciela sławnego w Londynie ” The Big Issue”, John’ego Bird’a, ” How to change your life in 7 steps”. Czyli o zmianie życia w siedmiu krokach.

Najpierw kilka słów o autorze. John Bird pochodzi z tak zwanej „trudnej rodziny” i już jako kilkuletnie dziecko został bezdomnym. Tułał się latami, dorabiając sobie na różne sposoby i kradnąc oraz wdając się w bójki. Kilka lat spędził w więzieniu i tam nauczył się czytania, pisania i podstaw drukowania. Założył małą firmę w Londynie,  a w 1991 roku zaczął wraz z Gordonem Roddickiem ( założycielem znanej firmy ” The Body Shop”) redagować magazyn ” The Big Issue”, co można tłumaczyć na język polski jako „Duże Wydanie”. Magazyn odniósł sukces. Bird prowadzi fundację dla bezdomnych pod tą nazwą. Autor jest zwolennikiem udzielania pomocy w zamian za konkretne działanie. Na przykład ofiarowanie posiłku i pieniędzy w zamian za pracę. A nie za sam fakt, że mieszka się na ulicy. 

68d05814850dcf52e4e86fc317a5ce4c5010-287-4279-1878-0
Kilka kroków do lepszego życia 🙂

Książka jest napisana w bardzo szczery, prosty sposób. Poczułam sympatię do autora za jego prostolinijność. Pisze w logiczny sposób jak najłatwiej zmienić życie i poczuć się szczęśliwym i spełnionym. I nie są to porady typu odżywiaj się zdrowo, znajdź wymarzoną pracę itp., a wszystko będzie dobrze. Ale jest jeszcze coś, co spowoduje, że poczujesz się lepiej i będziesz bardziej zmotywowany. 

Siedem kroków wg J. Bird’a do zmiany życia na lepsze i pełniejsze.

1. Zacznij od 3% w działaniu i dodawaj kolejne kilka od siebie każdego dnia. Proste i praktyczne. Faktycznie, większość z nas rzuca się na głęboką wodę- założyć firmę i osiągnąć sukces najlepiej w kilka tygodni, napisać świetną książkę, wydać ją i od razu zarobić miliony, zostać cenionym specjalistą od zaraz. I zazwyczaj kończy się to tak, że dajemy sobie szybko spokój, bo nie jesteśmy w stanie podołać tylu wyzwaniom i pragnieniom naraz. Mam to samo. Nazywa się to często słomiany zapał. Nie można od siebie wymagać od razu wielu rzeczy naraz, mały krok każdego dni. 3% dziennie. To lepsze niż nie robienie niczego albo za dużo. Dlatego zaczęłam pisać bloga, rozwijać się, przekazywać Wam moją wiedzę i uczyć się czegoś nowego od Was. Może z tego powstać coś fajnego. 

2. Przestań myśleć jak ofiara. Kolejna błędne myślenie, które doprowadza nas do niczego. Jak często myślisz, że Twój brak pieniędzy to tylko i wyłącznie wina chciwego rządu i ogólnej niesprawiedliwości? Autobus ci uciekł, bo kierowca przyjechał za szybko ( a nie, że mogłeś jednak wyjść kilka minut wcześniej)? Bogaci są bogaci, bo kradną a ty za swoją ciężką pracę masz tak niewiele? Tak, ja też wiele razy myślałam w ten sposób. Ale walczę z tego typu myślami każdego dnia, bo to kompletnie nie ma sensu i pogrążasz się jeszcze bardziej w swoim dołku. Zawalcz o swoje życie, bądź odpowiedzialny za swoje czyny, nie oskarżaj innych za wszystkie swoje niepowodzenia, to nie ich wina. Poczujesz się lepiej jak zaczniesz kierować swoim życiem sam/a.

3. Bądź prawdziwy dla siebie i innych. Po prostu nie kłam, bądź sobą. Każdy z nas czasem kłamie, ale póki nie są to kłamstwa niebezpieczne i twoja próba do manipulowania innymi, nie są one aż tak złe. Miej wartości, kieruj się nimi na codzień. Nie zmieniaj zdania każdego dnia. Mów prawdę o sobie i celach swojego działania. Ludzie będą cię szanować za twoją szczerość i mocne stanowisko. Kłamstwo naprawdę nie popłaca. Dzięki prawdzie zdobędziesz szacunek, prawdziwych przyjaciół, awansujesz i ludzie będą chętnie cię słuchali. 

4. Przestań umniejszać zalety i działania innych. Nawet, gdy ktoś zrobi coś absolutnie świetnego dla innych i świata, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował umniejszyć jego czyny. Gdy ktoś wygra swój pierwszy srebrny medal, znajdzie się ktoś, kto powie- ale dlaczego nie złoty? Za słabo się starał. A tymczasem ta osoba ciężko trenowała latami, żeby w końcu odnieść ten sukces. Zawsze próbują umniejszyć osoby, które w ten sposób próbują zatuszować swoją nieudolność i brak starań. Nie słuchaj takich ludzi. Rób swoje i jak musisz, pozbądź się ich ze swojego życia. I chwal innych chociażby za mały krok ku lepszemu. 

5. Myśl za siebie. Miej swoje własne zdanie, nie podążaj ślepo za tłumem. Słuchaj swojego głosu. Nie zgadzaj się ze wszystkimi, nie przejmuj poglądów rodziców tylko dlatego, bo akurat to jest słuszne. Czytaj, poszerzaj wiedzę, ale miej swoje zdanie. Też po latach zauważyłam, że moje poglądy zaczęły się różnić od tych, których mnie kiedyś nauczono, bo zaczęłam decydować  swoim życiu, myśleć samodzielnie.  Okazało się, że na wiele rzeczy można spojrzeć z innej perspektywy. Miej swoje zdanie, rozum, bo ludzie w gruncie rzeczy szanują cię za to.

6. Błędy w życiu trzeba popełniać. I koniec. Bez nich niczego nie osiągniemy. Strach przed popełnianiem błędów powoduje, że boimy się, stoimy w miejscu. A prawda jest taka, że jak nie spróbujemy, nie będziemy wiedzieć niczego. Nie zaczynaj czegoś robić ze zbyt perfekcjonistycznym nastawieniem, bo nigdy tego nie zrobisz. Uczymy się na błędach, żeby wiedzieć więcej i wyciągać wnioski. Stajemy się bardziej doświadczeni i wiemy jak postąpić następnym razem.

7. Bądź swoim własnym liderem. Lider to niekoniecznie osoba, która jest znana i ma duże pieniądze. Każdy może być liderem. W swoim życiu i w pracy. Zostajesz liderem, gdy organizujesz w domu przyjęcie, gdy pomagasz komuś poszkodowanemu na ulicy, gdy z dumą wykonujesz swoją pracę i jesteś czasem w stanie wyjść poza swoje podstawowe obowiązki. Gdy wspierasz innych. Gdy jesteś otwarty na to, żeby wziąć jakąś sprawę w swoje ręce, pozytywnie nastawiony do zmian i nie dajesz się ciągle prowadzić za rękę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o autorze, polecam zapoznać się z jego biografią, a także wejść na stronę Big Issue.

Jedna odpowiedź na “O zmianach”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s